вторник, 6 декабря 2016 г.

Свято Катерини

Доле, Доле, йди до мене вечеряти!
7 грудня – день святої великомученицi Катерини. Свята Катерина (Катерина з грецької означає – чиста) – легендарна християнська свята, великомучениця, дочка знатного правителя міста Александрії.
З цього дня у природi зазвичай починалися лютi морози: 
«На святу Катерину ховайся під перину», 
«Як Катерина по воді, то Різдво по льоді»; 
«Якщо на Катерину холодно – то буде голодно». 
Свято Катерини було найбільшим і найзнаменнішим серед численних жіночих свят українців. Сподіваючись на допомогу святої Катерини, жіноцтво просило її про щасливий шлюб, злагоду в сім’ї. Давним-давно в наших предків то було свято Долі з молодіжними обрядодiйствами та забавами, але з поширенням християнства на нього наклалося свято Катерини, яка вважається заступницею шлюбу та наречених. Пiд Катерину та на Андрiя ворожили на любов. Дiвки ворожать про свою долю, вагiтнi жiнки моляться про легкi пологи, навіть парубки загадують на майбутнiх жiнок. 
В самий же день свята дівчата ворожили і закликали долю. Вранці, до схід сонця, дівчина йшла в садок і зрізала гілочку вишні. В хаті ту гілочку ставила у пляшку з водою і чекала на свята Маланки. Якщо до Маланки вишня розів’ється і зацвіте – добрий знак, то й доля дівоча цвісти буде. Засохне гілочка без цвіту – кепська ознака. 
Увечері дівчата сходилися до однієї хати і варили спільну вечерю — борщ і кашу. Приходили хлопці – починалися розваги. Після опівночі, перед тим, як заспівають перші півні, дівчата брали миску з вечерею, обгортали її новим рушником і йшли “закликати долю”. Кожна з дівчат вилазила по черзі на ворота, тримаючи в руках вечерю, і тричі гукала: “Якщо в цей час заспіває півень, “доля обізвалась”, якщо ж ні – то “Доля оглухла, не чує мого голосу”. Журиться дівчина й проклинає долю: “Щоб ти зозулі не чула, блуднице моя!” Гірше, коли зірка з неба впаде - погасне доля. 
Хоч Катерини вважається більше жіночим святом, святом саме жіночої долі, але й парубки на нього зважали. Напередодні Катерини вони постили, щоб Бог послав їм добру і гарну жінку.

Комментариев нет:

Отправить комментарий